Kdy servisovat automatiku

Pro rekreační potápěče je dobrou praxí servisovat automatiku každý rok či po stech ponorech. Někteří výrobci doporučují každý rok prohlídku automatiky a každý druhý rok její plný servis. Automatiky těchto výrobců jsou většinou navrženy tak, aby v době nečinnosti (tj. pokud z automatiky nedýcháte) nepůsobil přítlak pružin v automatice na její vnitřní součásti (viz. obrázek vpravo). Doporučené termíny tedy závisí na jednotlivých výrobcích.

Pokud jste instruktor potápění a půjčujete výbavu studentům, mějte na paměti množství ponorů a prostředí, kterému je automatika vystavena. Chlorovaná voda v bazénu výrazně zhoršuje vlastnosti vnitřních komponent. I to je důvod, proč by takto používané automatiky měly být servisovány jednou za tři až šest měsíců v závislosti na intenzitě jejich využívání.

Kontrola, případně servis, je též výrazně doporučován v případě, že jste koupili automatiku z druhé ruky, a to před jejím prvním použitím. Zejména v případě, kdy původní majitel není schopen prokázat její servis v minulosti.

Zásady servisu mojeAutomatika.cz

Jsou používány výhradně originální náhradní díly.

Při servisu jsou vyměněny všechny díly požadované výrobcem. Vyměněné náhradní díly dostanete zpět.

Čištění kovových částí probíhá ve vyhřívané ultrazvukové čističce s regulovatelným výkonem. Regulace výkonu čištění a vyšší teplota speciálně navržené čistící lázně umožňuje šetrnější čištění zejména pochromovaných částí automatiky.

Díly, u kterých výrobce požaduje přesně danou sílu dotažení, jsou přesně dotahovány certifikovaným momentovým klíčem renomovaného výrobce CDI Torque Products

Pro kontrolní měření prvního a druhého stupně je používán A.I.R. (Atmospheric Inhalation Resistance) Flow Analyzer společnosti ScubaTools (mimo jiné výrobce oficiálních nástrojů pro servis automatik značky Atomic Aquatics).

Kromě standardních statických testů (cracking effort a hodnota středotlaku) jsou monitorovány i dynamické vlastnosti celé automatiky (prvního a druhého stupně dohromady) při rozdílné intenzitě dýchání z ní. Tyto testy jsou velmi důležité zejména pro moderní automatiky, které počítající s Venturiho efektem jako dalším parametrem ovlivňujícím snadnost dýchání. 

Pro dokonalé usazení nových součástí (především vysokotlakého a nízkotlakového sedla) je nutné, aby automatika prošla několika dýchacími cykly (uvádí se min. 250). Tyto cykly Vaše automatika prodělá na speciálním zařízení. Je tím minimalizováno možné nepříjemné překvapení s nově seřízenou automatikou při prvním ponoru ve vzdálené destinaci.